Biurowe dzielnice Krakowa

Wszyscy znamy biurową dzielnicę Warszawy. To tak zwany “Mordor” przy i w okolicach ulicy Domaniewskiej. Prawdziwe zagłębie biurowców, w których można wynająć lub kupić biuro i w których pracują tysiące przedstawicieli różnych branż. Jednak w innych miastach polski, na przykład w Krakowie, również powstają “city” czyli dzielnice, w których łatwo znaleźć biuro do wynajęcia o dowolnej powierzchni.
Kraków to miasto z olbrzymim rynkiem biurowym, w którym na właścicieli lokali czeka ponad 630 tys. nowoczesnych metrów kwadratowych. Nie ma w tym mieście możliwości dokładnego wskazania biznesowego centrum, ponieważ biurowce powstają tutaj w najróżniejszych rejonach miasta, zwłaszcza ze względu na to, że każda z dzielnic ma ograniczenia, gdy chodzi o duże budowlane projekty. Kraków od ponad 15 lat podzielony jest na 18 dzielnic, z czego największą jest Nowa Huta, a najgęściej zamieszkany Prądnik Biały. Od kilku lat widać jednak, że inwestorzy budynków biurowych koncentrują się na Grzegórzkach, Prądniku Czerwonym, Czyżynach, Podgórzu, Dębnikach i Krowodrzy. Na dzielnicę biznesową wyrasta Podgórze. Jeszcze do niedawna była to dzielnica pełna zakładów chemicznych i fabryk, teraz jednak drastycznie zmienia swój charakter i właśnie kojarzona jest jako “city” krakowskie. Z kolei w dzielnicy Grzegórzki powstał najwyższy obecnie budynek w Krakowie, czyli Błękitek. W dzielnicy Dębniki z kolei tylko w 2012 roku oddano aż 10 tys. metrów kwadratowych pomieszczeń biurowych, zarówno tych na sprzedaż, jak i biur do wynajęcia.
Inwestorzy skupiają się najczęściej na dzielnicach, które może i są oddalone od centrum miasta, zajętego głównie przez oddziały banków, butiki i restauracje, ale są dobrze skomunikowane z innymi dzielnicami. Z każdej z powyższych łatwo jest wydostać się samochodem w godzinach szczytu, czy wyjechać tramwajem albo licznymi autobusami. Nieopodal biurowców zwykle można też zrobić zakupy w dużych marketach, dostępne też są rejony umożliwiające relaks i uprawianie sportu. Ma to powodować większy komfort pracowników biurowych, którzy coraz częściej zwracają uwagę na otoczenie miejsca pracy.