Budujemy dom szkieletowy – o czym warto pamiętać?

Postawienie krok w dorosłość często kojarzone jest z budową domu. Musi ona zostać jednak przeprowadzona w sposób prawidłowy.W pierwszej kolejności musimy pamiętać o tym, czym tak naprawdę domy szkieletowe są. Mówiąc najogólniej, są to drewniane konstrukcje wykonane prawie wyłącznie z naturalnych materiałów, w których brak różnego rodzaju chemicznych dodatków. Przed wykonaniem jakichkolwiek prac musimy także zdecydować o wyborze drewna.

Nie może być to słabej jakości gatunek, który w krótkim czasie ulegnie zniszczeniu. Powinniśmy wybrać drewno odpowiedniej klasy, które zostanie w sposób prawidłowy pocięte, wysuszone i wystrugane. Oczywiście nie można zapominać także o jego impregnacji. Wszystko to sprawia, że nie warto decydować się w tym względzie na oszczędności. Warto wiedzieć jednak to, że często te same materiały sprowadzane z poza granicy naszego kraju są tańsze od tworzyw przygotowywanych w rodzimy tartakach. Warto więc to rozważyć.

W trakcie samej budowy konieczna jest decyzja o doborze pozostały materiałów. Mowa w tym miejscu chociażby o doborze wypełnienia szkieletu skutecznym materiałem izolacyjnym. Najczęściej stosowana jest wełna mineralna, pianka bądź wełna wiórowe. Nie zapominajmy również o dobraniu odpowiednich gwoździ, wkrętów, złączek, a także całej masie narzędzi użytkowych.

Wiele osób decyduje się na domy szkieletowe prefabrykowane, które charakteryzują się tym, iż cały szkielet wykonywany jest pod klucz w fabryce, a następnie przywożony na plac budowy i montowany na wcześniej przygotowanym fundamencie. Bardzo istotną decyzją jest oczywiście dobór ekipy. Jeżeli potrafimy wybudować dom samodzielnie, świetnie – pamiętajmy tylko o tym, że konieczne w tym celu będą spore umiejętności konstruktorskie.

Czasem warto wiec zdecydować się nad sprawdzoną, fachową i doświadczoną ekipę, którą jednak wcześniej odpowiednio sprawdzimy. Mowa w tym miejscu między innymi o przestudiowaniu wszelkich opinii na tematach realizacji, z którymi miała do czynienia.