Funkcjonalne meble kuchenne

Idealne meble kuchenne są trwałe, piękne, ale też komfortowe i funkcjonalne. Odpowiednia budowa mebli kuchennych oraz zamontowanie w nich nowoczesnych akcesoriów sprawia, że więcej w nich zmieścimy, znalezienie tego, co jest nam potrzebne w danym momencie będzie szybsze i łatwiejsze, a samo zamykanie szuflad czy szafek cichsze.

Oglądając meble kuchenne przed zakupem, warto zapoznać się z wyposażeniem wewnętrznym szafek. Coraz częściej tradycyjne szafki z półkami zastępowane są szufladami, które umożliwiają lepsze zagospodarowanie przestrzeni, zwłaszcza gdy są wyposażone w prowadnice pełnego wysuwu. Szuflady takie są głębokie i szerokie, często też wysokie, tak by pomieściły nawet duże garnki czy sprzęt typu mikser, sokowirówka. Plusem tego rozwiązania są także systemy samodomykające, pozwalające na samodzielne zasunięcie się szuflady po lekkim jej popchnięciu. Szafki takie nie hałasują, nigdy też nie są otwarte, dzięki czemu praca w kuchni jest łatwiejsza. Szuflady coraz częściej montowane są w miejscach, które do niedawna były kompletnie niezagospodarowane, czyli pod zlewozmywakami, pod wpłytą grzewczą, w narożnikach. Znakomitym rozwiązaniem są też kosze cargo, czyli wąskie, wysuwane druciane kosze, które można zmieścić nawet w wąskich miejscach, np. między lodówką a ścianą. Pomieszczą butelki, niewielkie słoiczki i inne wąskie przedmioty, których w kuchni nie brakuje. W szafkach narożnych można zastosować też kosze obrotowe, które pozwalają na uporządkowanie przedmiotów i umożliwiają łatwy do nich dostęp.

Same szuflady także można doposażyć. Te na nowoczesnych prowadnicach wysuwają się w całości i wytrzymują obciążenie nawet 50 kg. Zależnie od wysokości szuflady, ich środek można podzielić plastikowymi pudłami, które pozwolą na utrzymanie porządku, koszami na śmieci, dzięki czemu łatwiej je sortować i mniejszymi przegródkami czy wkładkami na sztućce i drobne przedmioty. Jeśli jedną szufladę poświęcimy na śmietnik, można w niej zamontować mechanizm, który wysuwa szufladę po naciśnięciu drzwiczek. Umożliwia to dostęp do koszy nawet wtedy, gdy mamy zajęte ręce.