Jaki gatunek drewna wybrać do budowy domu?

Trwałość domu drewnianego determinuje przede wszystkim jakość surowca. Decydując się na taki rodzaj budynku, w pierwszej kolejności musimy wybrać, jaki gatunek drewna będzie dla nas optymalny.Wśród najlepszych gatunków drewna konstrukcyjnego wymienić należy modrzewia, jodłę, świerka i sosnę. Są to iglaki, które charakteryzują się pięknymi słojami, dlatego stanowią prawdziwą ozdobę domu. Każdy z nich ma jednak nieco inną specyfikę.

Modrzew jest nieco trudnym materiałem w obróbce. Z tego względu właściwe wybudowanie domu wymaga niezwykłej precyzji, umiejętności i doświadczenia. Kluczowe jest zatem znalezienie odpowiednich fachowców. Materiał ten jest bardzo odporny na działanie wody, przez co domy drewniane wykonane z modrzewia charakteryzują się trwałością. Surowca można używać także wewnątrz budynku. Nadaje się bowiem idealnie do produkcji drzwi, schodów czy też okien.

W przypadku jodły możemy mówić o dużej wytrzymałości i sprężystości. Zdarza się jednak, że podczas suszenia surowiec pęka wzdłuż słojów. W porównaniu z modrzewiem charakteryzuje się mniejszą żywicznością, co oznacza, że jest bardziej podatna na niszczące działanie wody i szkodników. Zazwyczaj tworzy się z niej bale konstrukcyjne, które jednak powinny być odpowiednio zabezpieczone chemicznie, gdyż może pojawić się na nich pleśń.

Również i ze świerka wykonywane są bale konstrukcyjne. Może on posłużyć także jako materiał na okładziny, podłogi czy też schody. Jest niezwykle łatwy w obróbce. Niestety, podobnie jak w przypadku sosny cechuje go podatność na grzyby i pleśnie, dlatego musi być odpowiednio zaimpregnowany. W trakcie suszenia nie ulega skręcaniu i pękaniu, a nawet jeśli to nastąpi, jego cechą charakterystyczną jest zdolność do odzyskiwania kształtu.

Sosna stanowi najczęściej stosowany materiał konstrukcyjny. Jest podatna na działanie pleśni i szkodników. Jednak dobra impregnacja powinna przeciwdziałać ich rozwojowi. Z uwagi na swą miękkość i łatwość obróbki posiada wiele zastosowań. Przeznacza się ją nie tylko na bale konstrukcyjne. Można z niej tworzyć bowiem drzwi, podłogi, okna, płyty wiórowe czy też wełnę drzewną.