Odbiór mieszkania od dewelopera

Kupując mieszkanie od dewelopera, otrzymujemy gotowy lokal, który później wymaga jednak wykończenia. Chyba, że wcześniej zdecydujemy, że deweloper ma wykończyć mieszkanie “pod klucz”. Gdy kupujemy u sprawdzonego dewelopera w Krakowie, możemy być spokojni o jakość budynku czy standard wykończenie mieszkania, ale zawsze ostatnim etapem budowy jest odbiór lokalu. Wiąże się on ze sprawdzeniem osobiście, czy prace zostały wykonane z należytą starannością. Jeśli nie zabieramy na budową zaprzyjaźnionego budowlańca, musimy sami sprawdzić, czy mieszkanie nam odpowiada. Na co zwrócić uwagę?

1. Powierzchnia mieszkania
Ponieważ kupując mieszkanie od krakowskiego dewelopera płacimy za każdy metr kwadratowy należy sprawdzić, czy faktycznie powierzchnia naszego mieszkania zgadza się z tą na planach. Margines błędu to 2%, jeśli jest większy, masz prawo do odstąpienia od umowy zakupu.

2. Czy ściany są proste
Należy sprawdzić pion i poziom ścian oraz kąty, w jakich się stykają. Niezbędna więc będzie… zwykła ekierka i poziomica.
Ściany muszą też być suche, bez zgrubień i wybrzuszeń, plam przebarwień….

3. Czy podłogi są poziome
Tutaj również przyda się poziomica i… zwykła piłka.

4. Czy okna i drzwi są szczelne
Okna i drzwi nie mogą mieć wad – nierówności czy rys. Sprawdźmy czy łatwo się otwierają i zamykają, pomiędzy okna i drzwi można włożyć kartkę i sprawdzić czy nie ma żadnego przeciągu. W przypadku drzwi zamykanych na klucz, sprawdźmy, czy łatwo się zamykają i otwierają. Klucze też są niezbędne do drzwi od garażu, komórki, skrzynki na listy, do skrzynki z bezpiecznikami i licznikami….

5. Czy doprowadzone są światłowody
W mieszkaniu musi być Internet i telewizja. Spytajmy jak można wybrać dostawcę tych usług. Wszystkie budynki, które powstały po 23 lutego 2013 roku muszę mieć instalacje pozwalające na odbiór radia, telewizji satelitarnej, telewizji naziemnej i kablowej.

6. Czy jest prąd w gniazdkach
Na odbiór mieszkania warto wziąć oprawki z żarówkami albo mierniki prądu.

7. Czy dobrze działa wentylacja
Mało kto o tym pamięta, ale niesprawna wentylacja może być przyczyną tragedii. Najlepiej więc pozamykać okna i drzwi i zapalić dymiące kadzidełko. Od razu zauważymy, czy otwory wentylacyjne funkcjonują prawidłowo.